Stručný úvod do buddhismu
Zakladatelem buddhismu v tomto světě byl Buddha Šákjamuni, který žil a učil v Indii před dvěma a půl tisíci lety. Od té doby se miliony lidí na celém světě vydaly po čisté duchovní cestě, kterou odhalil. Buddhistický způsob života – jak dosáhnout mír, láskyplnou laskavost a moudrost, je dnes stejně důležitý jako ve staré Indii.
Objasnění moudrosti
Buddha vysvětlil, že všechny naše problémy a utrpení pramení ze zmatených a negativních stavů mysli, a že veškerá naše radost a štěstí pramení z pokojných a pozitivních stavů mysli. Učil metody, jak postupně překonávat negativní mysli, jako je hněv, žárlivost a nevědomost, a jak rozvíjet naše pozitivní mysli, jako je láska, soucit a moudrost. Prostřednictvím těchto metod budeme prožívat trvalý mír a štěstí.
Tyto metody prospívají komukoliv, v jakékoli zemi, v jakémkoli věku. Jakmile získáme vlastní zkušenosti, můžeme je předat ostatním, aby i oni měli stejný prospěch.
Meditace
Meditace je základem – srdcem buddhistického způsobu života. Je to dokonalá metoda pro pochopení a práci s vlastní mysli. Prostřednictvím meditace se nejprve naučíme identifikovat různé negativní duševní stavy známé jako „bludy“ a poté se naučíme rozvíjet mírové a pozitivní duševní stavy nebo „ctnostné mysli“.
V našem každodenním životě – meditační přestávce – se snažíme praktikovat a udržovat tyto ctnosti a používat moudrost k řešení našich problémů. Jak se naše mysl stává pozitivnější, naše jednání je konstruktivnější a životní zkušenost se stává uspokojivější a prospěšnější pro všechny ostatní.
Základní meditační techniky se může naučit kdokoli, aby tak mohl prožívat velké výhody. Ale zlepšit se mimo základní meditaci, vyžaduje víru ve Tři klenoty – Buddhu, Dharmu a Sanghu. Když prožíváme výhody meditační praxe a osobně si ověříme, že Dharma mění náš život k lepšímu, naše víra se přirozeně rozvine.
Duchovní cesta
Učení Buddhy odhaluje krok za krokem cestu k trvalému štěstí. Sledováním této cesty může kdokoli postupně přeměnit svou mysl ze svého současného zmateného a soustředěného stavu na blaženou mysl Buddhy.
Jak říká Geše Kelsang Gjatso ve své oblíbené knize Osm kroků ke štěstí:
“Každá živá bytost má potenciál stát se Buddhou, někým, kdo zcela očistil svou mysl od všech chyb a omezení a přeměnil všechny dobré vlastnosti v dokonalost”. Naše mysl je jako zamračená obloha, v podstatě je jasná a čistá, ale zastíněná oblaky iluzí.
Stejně jako se nejsilnější mraky nakonec rozptýlí, tak i naše nejtěžší bludy mohou být odstraněny z naší mysli. Bludy jako nenávist, chamtivost a nevědomost nejsou nedílnou součástí mysli. Pokud použijeme vhodné metody, mohou být zcela odstraněny a zažijeme nejvyšší štěstí plného osvícení. “
Jakmile dosáhneme osvícení, budeme mít všechny nezbytné vlastnosti – univerzální lásku a soucit, vševědoucí moudrost a neomezenou duchovní sílu, abychom mohli všechny živé bytosti dovést do stejného vznešeného stavu. To je konečný cíl Mahájánového buddhismu.
Chcete-li se o buddhismu dozvědět více, přečtěte si Úvod do Buddhismu od Geše Kelsang Gjatsa.
Buddhismus v Evropě
Kvůli rychlému tempu a vysokému stresu moderního života se mnoho lidí zajímá o pokojnou filozofii buddhismu. Zejména je velmi hluboký zájem naučit se dvě věci, jak meditovat o překonání stresu a úzkosti, a jak prohloubit svou duchovní zkušenost. Jako odpověď na tento rostoucí zájem nabízí buddhismus Kadampa mnoho různých způsobů učení o buddhismu a praktikování meditace. Buddhismus Kadampa byl poprvé v západních zemích představen v roce 1976 proslulým buddhistickým mistrem Kadampy, ctihodným Geše Kelsang Gjatsem.
.
Od té doby Geše Kelsang neúnavně pracoval na zajištění všech podmínek nezbytných pro podporu současných praktikujících. Napsal přes dvacet knih o buddhismu, které se nyní překládají do mnoha různých jazyků.
Geše Kelsang založil po celém světě více než 1300 buddhistických center a poboček Kadampa ve více než 36 zemích, kde lidé všech kultur se mohou cvičit v meditaci a dalších buddhistických praktikách.
Každé centrum má kvalifikované místní učitele a nabízí učení pro začátečníky, strukturované studijní programy a meditační ústraní. Všechna buddhistická centra Kadampa jsou přístupná veřejnosti.